pergola

Czy tarasola różni się czymś od pergoli?

Jeśli planujesz zadaszenie tarasu, być może zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie pergola czy tarasola. Obie te konstrukcje mają swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, czym różnią się pergola i tarasola.

Czym jest pergola?

Pergola to rodzaj konstrukcji, która najczęściej jest stosowana do częściowego lub całkowitego zadaszenia tarasu. Składa się z konstrukcji nośnej i zadaszenia. Stelaże najczęściej skonstruowane są z aluminiowych, drewnianych lub metalowych słupów. Jako materiał do zadaszenia najczęściej stosuje się aluminiowe panele, tzw. lamele, specjalną tkaninę wodoodporną, poliwęglan lub dachówkę.

Pergola to konstrukcja, która ma wiele zalet i funkcji, sprawiających, że jest ona atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdego tarasu. Między innymi zapewnia ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem, tworząc przytulne i komfortowe miejsce do odpoczynku i relaksu. Pergola nadaje tarasowi elegancki i stylowy wygląd, podkreślając jego charakter i urodę.

Czym jest tarasola?

Z kolei tarasola to pomysł, który przybył do nas z Hiszpanii i Włoch i jest jeszcze skuteczniejszym oraz praktyczniejszym rozwiązaniem od tradycyjnej pergoli. Tarasola to pergola tarasowa, która charakteryzuje się rozsuwanym dachem, wykonanym z aluminiowych lameli obracanych o 135 stopni lub z trójwarstwowej tkaniny najwyższej jakości.

Tarasola jest doskonałym i nowoczesnym rozwiązaniem dzięki możliwości zastosowania automatyki, która umożliwia sterowanie dachem za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie. Dzięki temu można dostosować poziom nasłonecznienia i wentylacji tarasu do aktualnych warunków pogodowych i własnych upodobań. Tarasola może być również wyposażona w dodatkowe akcesoria, takie jak oświetlenie LED, ogrzewanie podczerwienią czy system przeszkleń.