Czujniki pogodowe do pergoli – czy warto je zastosować?

Pergola tarasowa to popularny element architektoniczny, który łączy w sobie funkcjonalność i estetykę, stanowiąc atrakcyjne rozwiązanie do stworzenia zacienionego miejsca w ogrodzie lub na tarasie. Jest to konstrukcja składająca się z pionowych słupów podtrzymujących poziome belki lub łuki. Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy kompozyty i często są projektowane tak, aby harmonijnie współgrały z otoczeniem oraz architekturą domu. Nowoczesne pergole tarasowe wyposażone są także w zadaszenie z tkaniny oraz ściany boczne chroniące przed promieniami słonecznymi i wiatrem. W przypadku pergoli sprawdzonych producentów, elementy konstrukcji są odporne na działanie wiatru (wytrzymują podmuchy nawet do 120 km/h), deszczu (metalowe elementy są odpowiednio zabezpieczone przed korozją), a także promieniowania UV (dzięki doborowi odpowiednich tkanin i innych tworzyw). Takimi cechami odznaczają się tarasole i pergole systemowe dostępne w naszej ofercie. Dobierając do nich odpowiednie wyposażenie dodatkowe i akcesoria, możemy sprawić, że pergola będzie nie tylko trwała i estetyczna, ale również inteligentna.

Czym są pogodowe czujniki tarasowe?

Decydując się na pergolę tarasową, zyskujemy w praktyce dodatkową przestrzeń do życia i odpoczynku w naszym domu. Zagospodarowane tarasy osłonięte pergolą często wyposażone są w meble, kuchnie lub grille i inne sprzęty przydatne podczas spędzania czasu na tarasie. Jednocześnie w sezonie wiosennym i letnim – kiedy najintensywniej użytkujemy nasze tarasy – pogoda bywa kapryśna. Trzeba też mieć na uwadze, że zmiany klimatu sprawiają, że nagłe zjawiska atmosferyczne są coraz częstsze. Co zatem zrobić w momencie, gdy znajdujemy się poza domem, nasz taras jest odsłonięty, a właśnie zanosi się na ulewę?

Rozwiązaniem stworzonym przez producentów na taką okazję, jest automatyzacja obsługi pergoli. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu czujników pogodowych, które rejestrują natężenie wiatru, pojawienie się opadów deszczu czy zwiększenie natężenia promieni słonecznych. Czujniki pogodowe do pergoli to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala automatycznie dostosować warunki w przestrzeni zewnętrznej do panującej aury. Dzięki zaawansowanej technologii czujniki te są w stanie wykryć zmiany pogodowe i odpowiednio reagować, na przykład przez zamknięcie dachu pergoli lub opuszczenie bocznych osłon. W ten sposób użytkownicy mogą cieszyć się komfortem na świeżym powietrzu oraz uniknąć zniszczenia elementów wyposażenia znajdujących się na zewnątrz, bez konieczności ciągłego monitorowania warunków atmosferycznych.

W artykule przyjrzymy się bliżej działaniu czujników pogodowych stosowanych w pergolach. Omówimy ich rodzaje, zasady działania oraz korzyści płynące z ich użytkowania. Zastanowimy się również nad tym, jak technologia ta wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników oraz jak może przyczynić się do ochrony mebli ogrodowych i innych elementów wyposażenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Jak działają czujniki pogodowe do pergoli?

Czujniki pogodowe do pergoli to dodatkowy element wyposażenia. Ich zastosowanie umożliwia zautomatyzowanie obsługi ruchomych elementów pergoli. Dzięki wyposażeniu pergoli tarasowej w czujniki nie musimy martwić się jej obsługą. Nie tylko nie musimy szukać pilota czy innego systemu sterowania w momencie, gdy chcemy zmienić ustawienie zadaszenia, ale też nie musimy się martwić o losy pergoli i wyposażenia na nim znajdującego się, w razie zmiany pogody podczas naszej nieobecności w domu. Najczęściej stosowane są czujniki wiatru, opadów (deszczu i śniegu) oraz temperatury i nasłonecznienia.

Czujniki montowane są na pergoli lub na budynku, przy którym stoi pergola. Ważne, aby nic nie zasłaniało czujników, ponieważ to może zaburzyć ich prawidłowe działanie. Poniżej omówimy specyfikę działania każdego z wcześniej wspomnianych czujników do pergoli:

  • czujniki deszczu są kluczowym elementem inteligentnych pergoli. Ich zadaniem jest wykrywanie opadów i aktywowanie mechanizmów zamykających dach pergoli. Dzięki temu meble ogrodowe oraz użytkownicy znajdujący się pod pergolą nie zmokną nawet w przypadku wystąpienia nagłych opadów
  • czujniki wiatru to kolejna istotna część systemu. W przypadku silnych podmuchów wiatru mogą one automatycznie zabezpieczyć ruchome elementy pergoli, np. przez zwinięcie markizy, zadaszenia tkaninowego lub zamknięcie lameli dachu. Zapobiega to uszkodzeniom konstrukcji spowodowanym przez gwałtowne podmuchy wiatru
  • czujniki światła słonecznego umożliwiają regulację ilości światła przenikającego przez pergolę. W zależności od intensywności nasłonecznienia mogą one regulować kąt nachylenia lameli dachu lub stopień rozwinięcia markizy, co pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury i ochronę przed nadmiernym promieniowaniem UV osób znajdujących się na tarasie oraz sprzętów
  • czujniki temperatury umożliwiają reakcję na bieżące zmiany temperatury poprzez dostosowanie przepływu powietrza i cienia, co zapewnia przyjemny mikroklimat niezależnie od warunków zewnętrznych. Automatyczna regulacja pergoli w przypadku wystąpienia wzrostu temperatury spowoduje rozwinięcie tkaniny lub ustawienie lameli pod odpowiednim kątem, tak by taras był zacieniony. To doskonały sposób na uniknięcie nagrzewania się wnętrza domu.

Coraz częściej stosowane są także czujniki śniegu – najczęściej w postaci odpowiednio skonfigurowanych czujników deszczu i temperatury. Czujniki te zapewniają ochronę pergoli przez cały rok – w dni, gdy temperatura jest powyżej zera, chronią taras przed zalaniem i przed ciepłem, o czym pisaliśmy powyżej. Gdy czujniki odnotują spadek temperatury poniżej zera i opady ochronią pergolę przed uszkodzeniem. W przypadku zadaszenia z tkaniny zostanie ono zwinięte, a lamele ustawione w otwartej pozycji, tak by pergola nie została narażona na nadmierne obciążenie. Pergole lamelowe można także zabezpieczyć przed oblodzeniem – w przypadku opadów i temperatury oscylującej w okolicach zera, lamele ustawiane są tak, by pomiędzy elementami była minimalna przerwa, co ochroni lamele przed zamarznięciem i ewentualnym zniszczeniem.

Dlaczego warto zdecydować się na czujniki pogodowe na taras?

Nowoczesne tarasole i pergole odznaczają się wysoką estetyką i oryginalnym designem. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki wiatru, deszczu, temperatury i nasłonecznienia zwiększa się także ich funkcjonalność. Decydując się na montaż pergoli na tarasie, warto rozważyć zastosowanie automatyzacji za pomocą systemu czujników. Wówczas zyskujemy inteligentną osłonę tarasu, aktywnie reagującą na zmieniające się warunki. Oto najważniejsze zalety montażu czujników na pergoli:

  • korzystanie z pergoli z czujnikami pogodowymi jest praktycznie bezobsługowe. Po prostu ciesz się wolnym czasem spędzanym na tarasie
  • system czujników pogodowych pozwala na lepszą ochronę przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych i minimalizuje ryzyko uszkodzenia konstrukcji
  • pełna automatyzacja i niezawodność czujników pozwalają na szybkie dopasowywanie ustawień pergoli. Dzięki temu uzyskamy optymalne warunki i komfort przebywania na tarasie, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.

Czujniki pogodowe to doskonały sposób na zwiększenie komfortu korzystania z pergoli z lameli i z zadaszeniem tekstylnym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego inteligentnego systemu automatyzacji pergoli, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.