Jak osłonić taras przed wiatrem i słońcem? Poznaj niezawodne tarasole!

Taras to przestrzeń zewnętrzna, która doskonale sprawdzi się jako „dodatkowe” pomieszczenie w sezonie letnim, a nawet pogodne jesienne i wiosenne dni. Można zwiększyć jego funkcjonalność i zwiększyć ilość okazji do spędzania na nim czasu, wyposażając go w konstrukcję chroniącą przed opadami, promieniami słonecznymi, a także wiatrem. Przy okazji możemy stworzyć jeszcze przytulniejszą strefę wypoczynku na naszym tarasie, osłoniętą od sąsiadów czy przechodniów.

Dlaczego warto ochronić taras przed wiatrem?

Jak wiele razy zrezygnowaliście z przebywania na tarasie tylko dlatego, że zaczął wiać przenikliwy wiatr lub zaczął padać deszcz? Warunki pogodowe potrafią nie tylko popsuć nam plany wypoczynku, ale także mogą stanowić realne zagrożenie dla wyposażenia znajdującego się na tarasie. Dzięki zastosowaniu odpowiednio trwałej osłony uzyskamy ochronę przed przeciągami, zmniejszymy ilość liści i piasku zwiewanych na taras, a także ochronimy meble tarasowe i inne elementy wyposażenia przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. To znaczne zwiększenie komfortu osób przebywających na tarasie.

Jednym z rozwiązań pozwalających na stworzenie skutecznej osłony przed działaniem czynników atmosferycznych na użytkowników znajdujących się na tarasie oraz jego wyposażenie, jest zamontowanie tarasoli.

Czym jest tarasola i jak chroni przed wiatrem i innymi czynnikami?

Tarasola to innowacyjny system osłonowy stosowany na zewnątrz, który łączy w sobie funkcje pergoli i markizy. Jest to rodzaj pergoli z regulowanym dachem wykonanym ze specjalnej, trwałej tkaniny, który może być otwierany i zamykany w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkownika. Nazwa “tarasola” pochodzi od połączenia słów “taras” i “pergola”, co odzwierciedla jej główne zastosowanie jako konstrukcji nad tarasem lub inną przestrzenią na zewnątrz.

Tarasola posiada zadaszenie oraz osłonę boczna między profilami konstrukcji sterowane niezależnie od siebie. Dach tarasoli najczęściej ma formę rolety rzymskiej, wykonanej z tkaniny akrylowej. Boczne ściany wykonywane są z ruchomych lameli z aluminium. Zaletą tarasoli jest możliwość regulacji stopnia zadaszenia, a także kąta ustawiania lameli, które możemy w każdej chwili zmienić. Dzięki temu użytkownik może dostosować ilość światła słonecznego, cienia oraz przepływu powietrza. To sprawia, że tarasola jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem do wykorzystania w różnych warunkach atmosferycznych.

Dodatkowo, tarasola może być wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie LED, systemy grzewcze czy automatyczne czujniki deszczu, które automatycznie zamykają dach w przypadku opadów, czy zmieniają ustawienie lameli w przypadku wiatru.

Tarasole są coraz bardziej popularne w projektach architektonicznych i aranżacyjnych, ponieważ oferują one połączenie estetyki, funkcjonalności i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają użytkownikom cieszyć się komfortem i wygodą przestrzeni na zewnątrz przez cały rok.