Jak urządzić taras? Trendy i inspiracje 2024!

Wiosna tuż tuż, a czas oczekiwania na ciepłe dni warto spędzić na planowaniu aranżacji tarasu. Wówczas, gdy tylko wiosna rozpocznie się na dobre, możemy od razu przejść do działania i stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku na zewnątrz, tuż przy naszym domu.

Dziś podpowiemy, jakie trendy panują w 2024 roku i jak urządzić taras, by zachwycał nas każdego dnia. Zainspirujemy Was do urządzenia modnego i jednocześnie praktycznego oraz komfortowego tarasu, na którym chętnie spędzicie wiele chwil w czasie ciepłych miesięcy!

Taras jako przestrzeń mieszkalna

Jeszcze do niedawna taras był traktowany jako przestrzeń, gdzie okazjonalnie spędzamy czas – podczas wizyty gości, czy w weekendy przy okazji porannej kawy. Zgodnie z trendami 2024 tarasy będą traktowane na równi z pozostałą przestrzenią mieszkalną. Coraz częściej meble tarasowe przypominają te, znajdujące się w naszych salonach. Bardzo ważne są dodatki w postaci miękkich tekstyliów. Urządzając taras zgodnie z trendami na 2024 rok, należy zadbać o prywatność i ochronę tarasu przed słońcem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Doskonale w tej roli sprawdzają się tarasole, których konstrukcja umożliwia regulowanie zadaszeniem (najczęściej w postaci składanego dachu z trwałej tkaniny akrylowej). Często w przypadku tarasoli stosowane są również zasłony boczne – tutaj królują ścianki wykonane z lameli pionowych (drewnianych, kompozytowych, aluminiowych), których ustawienie można w pełni regulować.

Minimalistyczne pergole, zadaszenia i osłony

Po popularności romantycznego stylu boho nadszedł czas na wielki powrót minimalizmu. Dotyczy to również wszelkich konstrukcji znajdujących się na naszym tarasie: pergoli i osłon. Minimalizm modny w 2024 roku inspirowany jest stylem skandynawskim. Mamy tu prostotę formy i elegancki design, przy jednoczesnym użyciu solidnych, trwałych materiałów i wysokiej funkcjonalności. Doskonale w ten trend wpisują się pergole lamelowe. Ten rodzaj zadaszenia tarasu składa się z aluminiowych profili stanowiących bazę konstrukcji. Ochronę przed słońcem i opadami deszczu tworzą lamele, ustawiane pod odpowiednik kontem w zależności od potrzeb i sytuacji pogodowej. A jaka kolorystyka pergoli modna jest w sezonie 2024? Modne są przede wszystkim stonowane kolory. Nowoczesne pergole będą najlepiej prezentować się w odcieniach przełamanej bieli (stawiamy na chłodne odcienie), szarościach. Niezmiennie w palecie modnych kolorów znajdujemy antracyt.

Modny taras 2024 – eksponujemy piękno natury

W sezonie 2024 najważniejsza jest natura i to właśnie ona ma być odpowiednio wyeksponowana i powinna być najlepszą ozdobą. Minimalistyczne elementy architektoniczne mają być tłem, które pozwoli lepiej ukazać piękno roślin wokół tarasu.