Markiza na taras – jak dobrać idealną? Przewodnik

Aranżując przestrzeń tarasową, warto pamiętać o rozwiązaniach zwiększających komfort osób przebywających na nim. Bardzo istotne jest zadbanie o osłonę przed promieniami słonecznymi. Zdecydowanie zwiększy to nasz komfort termiczny, a także pozwoli uchronić się przed działaniem promieni UV. Oczywiście podczas urządzania tarasu, istotne są nie tylko aspekty związane z funkcjonalnością tej przestrzeni, ale także estetyką. Taras to miejsce reprezentatywne, będące letnią wersją salonu – tu wypoczywamy i spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego warto wybrać osłonę przed słońcem, która będzie prezentować się stylowo. Należy wziąć pod uwagę, że wszystkie elementy tarasu stanowią fragment całości zewnętrznej bryły budynku. Żeby uzyskać stylowy efekt, warto zdecydować się na estetyczne rozwiązanie, dopasowane stylistyką do architektury domu.

Jednym z takich rozwiązań, dostępnym od lat na rynku są markizy tarasowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jakie rodzaje markiz sprawdzą się najlepiej na tarasie? Jaki rodzaj markizy będzie pasować do nowoczesnego tarasu? O tym w dzisiejszym artykule!

Co to jest markiza? Jak działa?

Markiza tarasowa to rodzaj osłony zewnętrznej, która jest montowana nad tarasem lub patio w celu ochrony przed słońcem i innymi warunkami atmosferycznymi. Składa się z metalowej lub aluminiowej ramy, na której napinane jest materiałowe zadaszenie. Materiał ten, najczęściej jest wykonany z tkaniny akrylowej lub poliestrowej, może być rozwijany i zwijany za pomocą mechanizmu ręcznego lub automatycznego. Istnieją dwa typy markiz, które wyróżnimy ze względu na budowę. Dostępne są markizy kasetowe i markizy bez kasety. W przypadku markiz kasetowych, wałek z tkaniną osłonięty jest obudową wykonaną z aluminium lub tworzywa, która stanowi ochronę dla zwiniętej markizy.

Markizy tarasowe mogą być dostosowywane do różnych wymiarów tarasu oraz preferencji estetycznych. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju zewnętrznej przestrzeni. Oprócz ochrony przed słońcem, markizy tarasowe mogą również zapewniać prywatność oraz ochronę przed opadami deszczu i wiatrem, w zależności od ich konstrukcji i dodatkowych opcji, takich jak boczne panele czy automatyczne czujniki pogodowe.

Jakie są rodzaje markiz i jaką warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów markiz, co oznacza większe możliwości aranżacyjne. Modele markiz mogą różnić się między sobą nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i sposobem montażu. Oto najpopularniejsze z nich:

  • markiza balkonowa: ta odmiana markizy tarasowej została specjalnie zaprojektowana do montażu na balkonach. Zazwyczaj mają mniejsze wymiary niż tradycyjne markizy tarasowe, co sprawia, że są idealne do ograniczonych przestrzeni. Markizy balkonowe zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i zapewniają prywatność. Nadają balkonowi eleganckiego stylu.
  • markiza tarasowa: markiza tego typu jest montowana na zewnętrznej ścianie budynku lub na specjalnej konstrukcji pergoli, co pozwala na stworzenie stylowego i funkcjonalnego miejsca wypoczynku na tarasie lub w ogrodzie. Markiza tarasowa może być stała lub ruchoma, a tkanina jest zazwyczaj rozwijana i zwijana za pomocą mechanizmu ręcznego lub elektrycznego.
  • markiza boczna: jest to rodzaj markizy, która zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem oraz wiatrem poprzez rozwinięcie bocznych paneli. Markizy boczne są zazwyczaj montowane w specjalnych kasetach umieszczanych pionowo na ścianie. Tkanina markizy wysuwana jest z kasety w bok. To także idealny sposób na zwiększenie prywatności. Markizy tarasowe boczne doskonale pasują do nowoczesnych budynków.

Nowoczesne markizy tarasowe to nie tylko prosta osłona przed słońcem, przywołująca na myśl domy na słonecznym południu Europy. Warto wiedzieć, że niektóre markizy tarasowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne czujniki pogodowe, które reagują na zmiany warunków atmosferycznych i automatycznie rozwijają lub zwijają markizę w zależności od potrzeb. Inne mogą mieć system oświetlenia LED lub systemy nagrzewające, które pozwalają korzystać z tarasu nawet po zmroku lub w chłodniejsze dni.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat markiz tarasowych? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, a także do lektury naszego bloga eksperckiego.