5 sposobów na komfortowe i estetyczne zadaszenie tarasu

Możliwość korzystania z tarasu jest niezwykłym przywilejem. Niestety użytkowanie tarasu przez domowników najczęściej jest zależne od kaprysów pogody. Nawet w letnie miesiące, jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych. W komfortowym wypoczynku może przeszkodzić nam nie tylko deszcz, ale także uporczywy wiatr czy promienie słoneczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu – istnieje na to kilka sposobów. W tym artykule przedstawimy Wam 5 sposobów na zadaszenie tarasu, które będzie jednocześnie estetyczne, komfortowe, a co najważniejsze, skuteczne. Przedstawimy zalety i wady tych rozwiązań. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do zaaranżowania tarasu i maksymalnego wykorzystania tej przestrzeni.

Pergola roletowa – stylowe zadaszenie taras

Jednym z dostępnych rozwiązań są pergole roletowe. Mają one prostą formę – konstrukcja pergoli wykonana jest z profili aluminiowych i elementów ze stali nierdzewnej. Specyfiką pergoli roletowej jest zadaszenie wykonane ze specjalnej tkaniny Techprotect 3D. Tkanina ta składa się w trzech warstw i jest w pełni odporna na opady atmosferyczne oraz chroni przed promieniami UV. Wybierając pergolę roletową, warto zdecydować się na sprawdzone modele np. Portofino i Verona. Wówczas mamy pewność, że taki rodzaj zadaszenia tarasowego będzie trwały i wytrzyma nawet silne podmuchy wiatru (solidne pergole wytrzymują nawet do 120 km/h).

Pergola roletowa pasuje do większości domów – zarówno w klasycznym stylu, jak i nowoczesnym. Dzięki możliwości sterowania można regulować stopień zacienienia tarasu.

Pergola lamelowa, czyli idealne zadaszenie dla nowoczesnej architektury

Kolejnym typem zadaszenia tarasowego jest pergola lamelowa. Podobnie jak pergola roletowa, podstawą konstrukcji jest szkielet z profili aluminiowych ekstrudowanych i elementów stalowych. Wszystkie elementy mogą być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL, co umożliwia dopasowanie do estetyki budynku.  Zadaszenie pergoli składa się z ruchomych lameli (żaluzji), które można regulować pod różnymi kątami. Lamele to cienkie pióra, wykonane z aluminium i zamontowane na stałe między profilami. Dzięki regulowaniu kąta ustawienia lameli, pergola lamelowa umożliwia kontrolowanie ilości światła i cienia, a także zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem. Sterowanie lamelami może być manualne lub zautomatyzowane, co podnosi komfort użytkowania. Pergola lamelowa zwykle ma zintegrowany system odprowadzania wody, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem w przypadku opadów deszczu.

Pergola lamelowa doskonale prezentuje się na tarasach nowoczesnych domów. Podkreśla ich minimalistyczny design, dodaje elegancji i luksusowego wykończenia. Warto wiedzieć, że pergola lamelowa może być wyposażona w liczne dodatkowe rozwiązania, m.in. oświetlenie, czujniki deszczu, nasłonecznienia.

Pergola z refleksolami

Jeżeli taras umiejscowiony jest od zachodniej strony, wówczas warto rozważyć pergolę z dodatkowymi bocznymi osłonami. Do pergoli roletowej doskonale będą pasować refleksole. Są to specjalne rolety tekstylne, które stosuje się, jako pionową osłonę przeciwsłoneczną. Releksole mogą być montowane na zewnątrz, ponieważ są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zastosowana w reflksolach tkanina może być wykonana z włókna poliestrowego albo z włókna szklanego z warstwą PVC, co czyni je bardzo solidnymi i odpornymi na blaknięcie. Refleksole są montowane pomiędzy pionowe profile pergoli lub ogrodu zimowego.

Decydując się na pergolę z releksolami, należy mieć na uwadze, że rozwiązanie to nie zagwarantuje nam zupełnego zacienienia. Ten rodzaj osłon jest częściowo transparentny, zmniejsza kontrast padającego światła i zmniejsza nagrzewanie się tarasu, jednak nie uzyskamy pełnego cienia.

Pergola z boczną zabudową z lameli

Bardzo popularnym rozwiązaniem do bocznej ochrony tarasu przed wiatrem, zacinającym deszczem lub promieniami słonecznymi (np. zachodzącego słońca) jest zabudowa boczna pergoli wykonana z lameli. Do wykonania zabudowy bocznej z lameli najczęściej używa się aluminium, ponieważ jest odporne na korozję i zapewnia lekkość konstrukcji. Szczebelki w zabudowach bocznych mogą być stałe lub ruchome. Sterując lamelami, możemy osłonić taras przed słońcem całkowicie lub tylko częściowo, pozwalając, aby promienie słoneczne delikatnie oświetlały przestrzeń tarasu. Boczne lamele to także doskonała ochrona domowników przed ciekawskimi oczami i sposób na zwiększenie prywatności – szczególnie w przypadku tarasów w zabudowie szeregowej.

Boczna zabudowa z lameli doskonale prezentuje się jako uzupełnienie pergoli lamelowej. Całość stanowi idealne uzupełnienie nowoczesnych budynków o geometrycznych formach. Możliwe jest malowanie na dowolny kolor z palety RAL, jednak w najnowszych trendach dotyczących urządzania tarasów królują pergole w kolorze antracytowym, matowej czerni i białe.

Klasyczna markiza na taras

Markiza tarasowa to rozkładane zadaszenie montowane nad tarasem lub balkonem, które chroni przed słońcem i deszczem. Zazwyczaj składa się z metalowej ramy oraz materiałowej osłony, którą można zwijać i rozwijać za pomocą korbki lub mechanizmu elektrycznego, stosowana jest także automatyzacja z wykorzystaniem czujników pogody. Markizy tarasowe dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb i estetyki domu. Markizy to, niezwykle klasyczne rozwiązanie, które od lat wykorzystywane jest jako zadaszenie tarasów i balkonów. Część konstrukcji markizy tarasowej wykonana jest z trwałych profili aluminiowych ekstrudowanych i malowanych proszkowo (możliwość dopasowania koloru). Markizy wyposażone są w trwałe tkaniny akrylowe, dodatkowo nad zwiniętą markizą można zamontować dodatkowy daszek ochronny.

Markiza tarasowa skutecznie chroni przed szkodliwymi promieniami UV, zapewniając cień i obniżając temperaturę na tarasie. W przypadku lekkiego deszczu, markiza stanowi skuteczną ochronę, która umożliwia korzystanie z tarasu bez względu na pogodę.  Dzięki możliwości zwijania i rozwijania można łatwo kontrolować ilość światła wpadającego na taras.

Estetyka: Markizy dostępne są w wielu kolorach i wzorach, co pozwala na ich dopasowanie do wyglądu domu i ogrodu, dodając estetycznego uroku przestrzeni zewnętrznej. Zasłonięcie tarasu zmniejsza nasłonecznienie wnętrza domu, co może prowadzić do obniżenia temperatury wewnątrz i ochrony mebli przed blaknięciem. Markiza tarasowa doskonale pasuje zarówno do klasycznej zabudowy (co może nam kojarzyć się ze śródziemnomorskim budownictwem), jaki nowoczesnej. Aktualnie na rynku dostępne są markizy o bardzo prostej i nowoczesnej formie, które będą pasować także do nowoczesnej architektury.

Trzeba jednak pamiętać, że markizy wymagają regularnej konserwacji, w tym czyszczenia materiału i sprawdzania mechanizmów, aby działały sprawnie. Markiza nie zapewnia pełnej ochrony przed silnym deszczem i wiatrem, co może ograniczać jej użyteczność w trudniejszych warunkach pogodowych. Materiał markizy może ulec zniszczeniu pod wpływem długotrwałego działania słońca, deszczu i wiatru, co wymaga okresowej wymiany. Decydując się na markizę tarasową, należy mieć te ograniczenia na uwadze.

Zadaszenie tarasowe wykonane przez specjalistów

Niezależnie jaki rodzaj zadaszenia tarasowego wybierzemy, warto pamiętać, aby montażem zajęli się specjaliści. Zwiększy to żywotność pergoli, a także wytrzymałość na czynniki atmosferyczne – a Wy będziecie mogli dłużej cieszyć się funkcjonalnym tarasem!