Pergola przyścienna czy wolnostojąca? Co wybrać do ogrodu?

Pergola to estetyczny i funkcjonalny dodatki do ogrodów, które nie tylko wzbogacają estetykę przestrzeni, ale również oferują praktyczne korzyści, takie jak cień i ochrona przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Do dyspozycji mamy wiele rozwiązań i typów pergoli do ogrodu, dzięki którym stworzymy przestrzeń do wypoczynku. W taki sposób zyskujemy dodatkowe „pomieszczenie”, które możemy użytkować nie tylko w sezonie letnim, ale tak naprawdę od wiosny, do jesieni – wszystko zależne jest od stopnia osłony pergoli, materiałów użytych do jej wykonania, a także dodatków, m.in. czujników, a także systemu ogrzewania.

Wybierając pergolę do ogrodu możemy zdecydować, czy będzie ona połączona z domem stanowiąc przedłużenie tarasu, czy będzie zupełnie odrębną konstrukcją umiejscowioną w dowolnym miejscu w ogrodzie. Decyzja, czy wybrać pergolę przyścienną, czy wolnostojącą, może być dość trudna. W tym artykule eksperckim omówimy zalety i wady obu typów pergoli, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Pergola przyścienna w ogrodzie – dodatkowe pomieszczenie naszego domu

Jedną z dostępnych opcji jest pergola przyścienna. Ten typ konstrukcji połączony jest na stałe ze ścianą budynku. Najczęściej umiejscowiony jest na ścianie, na której osadzone są drzwi tarasowe i stanowi automatyczne przedłużenie budynku. Kolorystykę konstrukcji pergoli przyściennej warto dobrać do koloru stolarki okiennej, pokrycia dachowego, lub na zasadzie kontrastu – wówczas stanie się ciekawym detalem.

Dlaczego warto wybrać pergolę przyścienną?

Pergola przyścienna jest montowana bezpośrednio przy ścianie budynku, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń w ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych ogrodów, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dzięki bliskości domu, pergola przyścienna może tworzyć płynne przejście między wnętrzem a zewnętrzem – najczęściej realizowane Może pełnić funkcję przedłużenia salonu czy jadalni, oferując dodatkową przestrzeń do relaksu i spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Efekt przedłużenia domu możemy uzyskać dzięki doborowi płytek lub desek tarasowych w kolorystyce nawiązującej do stylu podłogi w naszym salonie.

Montaż przyścienny zapewnia dodatkową stabilność konstrukcji, co jest szczególnie ważne w obszarach narażonych na silne wiatry. Dodatkowe podparcie ze strony budynku zwiększa trwałość pergoli. Pergola przyścienna, wyposażona w zadaszenie, a także dodatkowe osłony boczne, może skutecznie chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz deszczem, tworząc przyjemne miejsce do odpoczynku niezależnie od pogody.

Jaki rodzaj pergoli najlepiej sprawdzi się w roli pergoli przyściennej? Doskonałym wyborem są pergole aluminiowe z zadaszeniem z lameli lub z rozsuwanej rolety ze specjalnego materiału. Pergola tarasowa zintegrowana z bryłą budynku może także pełnić funkcję zimowego ogrodu. Dodatkowo można zastosować boczne osłony z lameli, jednak należy mieć na uwadze, że w taki sposób możemy nieco ograniczyć ilość światła przedostającą się do wnętrza domu.

Jakie są ograniczenia i wady pergoli przyściennej?

Ponieważ pergola przyścienna jest na stałe zamontowana do elewacji budynku, jej położenie nie może być łatwo zmienione. Decyzja o jej umiejscowieniu powinna być dobrze przemyślana. Montaż pergoli przyściennej może być bardziej skomplikowany i kosztowny, zwłaszcza jeśli wymaga specjalistycznych mocowań lub wzmocnień ściany budynku. Jeżeli planujemy organizować przyjęcia w ogrodzie, musimy wziąć pod uwagę, że hałasy mogą przeszkadzać innym domownikom (np. w przypadku zbyt bliskiego sąsiedztwa sypialni).

Pergola wolnostojąca w ogrodzie – stwórz własną oazę

Pergola wolnostojąca daje pełną swobodę w wyborze miejsca montażu. Można ją ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, co pozwala na tworzenie różnych stref relaksu. Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli większego ogrodu, którzy pragną stworzyć przytulną przestrzeń wypoczynkową osadzoną pośród pięknych roślin. Dzięki temu, osoby korzystające z pergoli mogą w pełni wyciszyć się i cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury.

Wolnostojąca pergola może stać się centralnym punktem ogrodu, przyciągającym wzrok i dodającym charakteru przestrzeni. Można ją obsadzić jej otoczenie ozdobnymi roślinami lub ozdobić dekoracjami, co dodatkowo podkreśli jej urok. Pergola wolnostojąca to także doskonałe rozwiązanie dla właścicieli basenu. Umieszczając ją nad brzegiem basenu stworzymy luksusową strefę wypoczynku – regulowane zadaszenie umożliwia cieszenie się słońcem lub ochronę przed nim dopasowane do preferencji użytkowników.

Decydując się na pergolę wolnostojącą do ogrodu możemy pozwolić sobie na wybór dowolnego koloru konstrukcji. Pergola nie musi tworzyć wraz z budynkiem jednolitej estetycznie kompozycji. Możemy stworzyć niezależne miejsce do wypoczynku, które będzie funkcjonalne i jednocześnie będzie pełnić funkcję dekoracyjną.

Jakie są ograniczenia i wady pergoli wolnostojącej?

Wolnostojące pergole mogą być mniej stabilne niż te przyścienne, zwłaszcza w obszarach narażonych na silne wiatry. Konieczne mogą być dodatkowe rozwiązania montażowe, które wzmocnią konstrukcję. Z tego powodu warto też wybrać pergolę ogrodową od sprawdzonego producenta, z wysokiej jakości materiałów, a także zwrócić uwagę na deklarowaną w danych technicznych wytrzymałość na podmuchy wiatru.

Trzeba także pamiętać, że wolnostojące pergole oferują mniej ochrony przed słońcem i deszczem niż te przyścienne. Aby zwiększyć ich funkcjonalność, można rozważyć dodanie bocznej zabudowy pod postacią regulowanych lameli. Takie rozwiązanie ochroni użytkowników pergoli zarówno przed zachodzącym słońcem, jak i przed wiatrem czy zacinającym deszczem.

Jeżeli planujemy wykorzystanie pergoli wolnostojącej jako plenerowej jadalni, musimy zapewnić wygodne i bezpieczne przejście przez ogród, aby wygodnie podać posiłki. Konieczne będzie także doprowadzenie prądu, w celu montażu automatyki do sterowania roletami, oświetlenia oraz czujników pogody czy nagłośnienia.

Wolnostojąca czy przyścienna? Czyli, jaką pergolę wybrać?

Wybór między pergolą przyścienną a wolnostojącą zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, preferencje estetyczne, potrzeby funkcjonalne oraz budżet. Pergola przyścienna jest idealna dla osób poszukujących stabilnej i zintegrowanej z domem konstrukcji, która oszczędza miejsce i oferuje ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Z kolei pergola wolnostojąca daje większą elastyczność w aranżacji przestrzeni i może stać się efektownym elementem dekoracyjnym ogrodu. To co powinno być wspólnym parametrem zarówno dla pergoli wolnostojącej, jak i przyściennej to wysoka jakość. Decydując się na taki element małej architektury zwróćmy uwagę na trwałość zastosowanych materiałów, a montaż powierzmy profesjonalistom. Wówczas z pewnością pergola posłuży nam na długi czas!

Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania oraz skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego ogrodu. Niezależnie od wyboru, pergola z pewnością wzbogaci przestrzeń wokół domu, tworząc przyjemne miejsce do relaksu i spotkań na świeżym powietrzu.

Zastanawiasz się jaką pergolę wybrać? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie!