Czy wiata garażowa to dobra alternatywa dla garażu?

Przechowywanie samochodu na zewnątrz może mieć bardzo negatywne skutki. Pojazd stojący pod gołym niebem n podjeździe domu narażony jest na działanie wielu czynników, które mogą destrukcyjnie wpływać na jego stan. Opady deszczu, grad, promienie słoneczne (w szczególności promieniowanie UV), a także zagrożenie zanieczyszczeniami biologicznymi, takimi jak odchody ptaków to wystarczające argumenty, by zdecydować się na parkowanie naszego samochodu pod zadaszeniem. Warto jeszcze wspomnieć, że samochód parkowany bez zadaszenia narażony jest na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez spadające gałęzie i inne elementy w trakcie intensywnych wiatrów, które coraz częściej występują w naszym kraju. Nie mówiąc już o uciążliwym odśnieżaniu, czyli zimowym koszmarze każdego kierowcy.

Skoro już wiemy, że zadaszenie dla samochodu jest nie tylko zwiększeniem komfortu mieszkańców, ale także bezpieczeństwa naszego samochodu, warto zastanowić się nad jego rodzajem. Jeszcze do niedawna gara był uważany za jedyne sensowne rozwiązanie w tej kwestii. Jednak z czasem się to zmieniło, gdy na rynku pojawiły się nowoczesne wiaty garażowe, tzw. carporty. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej? Jakie są zalety carportów i ograniczenia w przypadku garażu? Przeanalizujmy mocne i słabe strony wiat garażowych i garaży wolnostojących, aby wybrać lepsze rozwiązanie.

Czym jest carport i jakie ma zalety?

Carport to zapożyczone z języka angielskiego określenie, oznaczające wiatę garażową. Stosowanie wiaty garażowej ma na celu ochronę samochodu przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, grad, czy marznące opady. Wiaty garażowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Nowoczesne carporty najczęściej wykonane są ze aluminiowych profili, blach powlekanych, desek kompozytowych lub drewna. Najgorętszym trendem jest połączenie metalu w antracytowym odcieniu z drewnem o naturalnym kolorze i widocznej fakturze. Wiaty garażowe mogą występować w dowolnym rozmiarze i formie – najczęściej wykonywane są na zamówienie, zgodnie z wymaganiami klienta.

Carport, czyli wiata garażowa o nowoczesnym designie

Zaletą carportów jest dowolność ich aranżacji. Konstrukcja wiaty garażowej wykonana z aluminiowych profili jest zaledwie punktem wyjścia. W zależności od preferencji inwestora możliwe jest pomalowanie metalowych elementów na dowolny kolor z palety RAL. Istnieje także możliwość zabudowy ścianek bocznych. Zabudowa ta może mieć formę ażurową lub szczelnie kryjącą. Dzięki temu można uzyskać oczekiwany efekt wizualny – wiata garażowa jest idealnie dopasowana do designu budynku, a nawet staje się ciekawym detalem architektonicznym.

Szybkość montażu i kompaktowa konstrukcja – przewaga carportu nad garażem

Często można spotkać się z opinią, że garaż jest najlepszą opcją ochrony dla samochodu. W tym stwierdzeniu jest sporo racji. Garaż zwykle ma cztery ściany z zamykaną bramą. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, a także umożliwia przechowywanie narzędzi i różnego rodzaju sprzętów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze warunki, jakimi dysponujemy, pozwalają na postawienie na terenie posesji garażu, który wymaga odpowiedniej ilości przestrzeni. Carport możemy postawić w dowolnym miejscu, a jego wymiary ograniczyć praktycznie do wymiarów samochodu. Dzięki temu zmieści się nawet na niewielkich posesjach domów szeregowych i zabudowy deweloperskiej.

W przeciwieństwie do tradycyjnych garaży montaż wiaty garażowej zajmuje niewiele czasu. Już zaledwie po kilku godzinach możemy cieszyć się funkcjonalną i nowoczesną wiatą garażową. W przypadku garażu realizacja inwestycji trwa znacznie dłużej, a do tego niezbędne jest uzyskanie koniecznych zezwoleń. Carport można wybudować w wielu przypadkach bez zezwoleń. Jeżeli powierzchnia wiaty garażowej nie przekracza 50 m2, wówczas nie potrzebujemy ani pozwolenia, ani nie jest konieczne zgłoszenie takiej inwestycji. Pamiętajmy, że carport nie jest budynkiem w ujęciu prawnym, zatem nie podlega on przepisom związanym z zachowaniem odległości od ogrodzenia i sąsiedniej posesji.

Czy zatem lepiej wybrać wiatę garażową, czy może garaż? Carport z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem na niewielkie posesje i dopasuje się do designu nowoczesnej architektury.